Zvedněte si sebevědomí!

Jistě víte, o čem mluvím, když řeknu, že zdravé sebevědomí funguje jako magické zaklínadlo. Prostě když dva dělají totéž, není to vždy totéž…jeden to dokáže prodat takovým stylem, že se na něj jen tak nezapomene, a druhý když nesměle představí svůj plán, nikdo si jej ani nevšimne. Je pravdou, že přehnané sebevědomí již pozitivní není, ale jistě není důvod myslet si o sobě jen to nejhorší, proklínat se za své nezdary a snažit se radši ustavičně nenápadně sedět v koutě. Co z nás tedy může udělat sebevědomě a vyrovnaně působící bytosti?

Narovnejte své držení těla:

Každému více sluší, pokud se vzpřímeně postaví a vydá se životním nástrahám vstříc. Dodejte si tedy odvahu, zastrčte bříško, vypněte prsa a můžete směle vyrazit do společnosti.

Pokud vejdete do místnosti, hlasitě pozdravte:

Ano, i to, jakým stylem pronesete slůvka při pozdravu ovlivňuje to, jak vás okolí vnímá. Pokud si jen něco zamumláte pro sebe či nepozdravíte raději vůbec, prozrazuje to jen vaši snahu na sebe vůbec neupozornit.

Usmívejte se:

Jak již bylo řečeno, dobrou náladu lze předat i lidem v našem okolí. Pokud budete rozdávat úsměvy, okamžitě vás budou vnímat jako velmi příjemného společníka. Stejně tak jako úsměv jsou významné i jiné neverbální projevy. Zkuste se někdy zamyslet nad tím, jaké signály vyzařujete vašemu okolí např. ze svého držení těla, rukou či způsobu navázání očního kontaktu. I ten je velmi důležitý, klidně jej vyhledávejte a vždy jen po určité době na chvíli přerušte, aby váš společník neměl pocit, že jej doslova „propichujete pohledem".

Sportujte:

Pohybem si můžete dodat elán do života a pozitivní naladění, které pak můžete přenést na lidi ve vašem okolí. Pokud si stále říkáte, že začnete pravidelně cvičit a nemůžete se k tomu donutit, zkuste se domluvit s kamarádkou, že půjde s vámi. Přece jen ten pocit, že byste museli vysvětlovat, proč dnes nejdete a hledat výmluvy, vás raději donutí jednat.

Dodejte si odvahu:

Uvědomte si, za co si vás vaše okolí může vážit. Pokud vám  to pomůže, klidně si to sepište na papír, abyste to jasně viděli před sebou. Jistě najdete důvody, za které můžete být na sebe hrdí. Tak jaký je tedy důvod k pocitům méněcennosti?

Uvědomte si, že ne ve všem musíte být perfektní:

Možná se u vás jedná o zvyk zakořeněný již z dětství. Mnoho rodičů má na své děti neúměrné požadavky a akorát v nich vytváří pocit, že nemohou nikdy v ničem selhat. Nikdo ale nejsme dokonalý. Raději své nezdary s úsměvem přejděte. Je přece plno jiných oblastí, ve kterých vynikáte.

Nenalhávejte si, že sebevědomí se odvíjí od vašeho vzhledu:

Je možné všimnout si, že v sebevědomí opravdu nehraje ústřední roli fyzická přitažlivost. Je spíše důležité být vyrovnaný, šťastný ve svém těle a být spokojený sám se sebou, mějte se tedy rádi. Zkuste jen se třeba každé ráno na sebe usmát do zrcadla.

Naučte se říkat „ne":

Tento bod souvisí i s odvahou vyslovit svůj vlastní názor. Na to bezesporu máte právo. Tak i pokud po vás někdo chce něco, co vám není zrovna příjemné, s klidem můžete odmítnout. Výčitky vás trápit opravdu nemusí.

Neustále trénujte:

Ve společnosti ostatních lidí trávíme většinu dne, není tedy lepší způsob, jak zvednout své sebevědomí, než neustále trénovat. Vyzkoušejte si navázat s někým novým kontakt, na pracovní poradě přede všemi vyslovit, co si myslíte, nebo prostě jen hlasitě pozdravit po příchodu do restaurace. Uvidíte, že úspěchy vám okamžitě se zvednutím sebevědomí pomohou. A pokud se něco nepodaří, nemusíte zoufat, příště to bude jistě mnohem lepší.

A jaké zkušenosti máte vy?

 

Zvedněte si sebevědomí! patří do témat
 • El 21.06.2013 01:10:02

  Úplná pí*ovina! Když se začnu na lidi kolem sebe tlemit, tak to neznamená, že hned budou ke mně milejší a taky, když někde vejdu a hlasitě pozdravím, aby všichni věděli, že tam jsem, tak spíše budu za idiota, která nemá ničím jiným na sebe upozornit. :-( :-/ A jistě - cvičit - všichni máme peníze, abychom chodili do posiloven a jít si zaběhat? To mi ruce a ramena asi neudělá...

 • SEBEDŮVĚRA, SEBEVĚDOMÍ, SEBEHODNOTA Ivana 14.06.2013 20:44:23

  Skvělý článek, ale pravdaje, že málokdo udělá tenkrok, akci, když má právěnízkou nebo žádnousebedůvěru, sebe-vědomí.Objevila jsem tohle a jemožnost získat 3 videotréninky zdarma. Stačí sejen registrovathttp://www.moje-sebeduvera.cz/?ref=9LLTk. Úžasným koučemje Bc. Miloslav Krátký zdosahnetevseho.cz. Tréninkzačíná 20.6

 • T-t 13.04.2012 17:58:08

  děkuji moc :)
  budu se toho držet, jsou to výborné rady!! :)

 • Dobré rady Luba 05.08.2011 13:06:00

  Souhlasím s uvedenými radami. Já a svět okolo, to jsou zrcadla. Úsměv a jistota v naší tváři přináší radost okolí. Pak přichází zpětná vazba od okolí (světa) na nás. Je však nutno si uvědomit, že zpětná vazba nemusí být bezprostřední. To znamená, že na náš úsměv se nemusí okamžitě vracet úsměv. Zrcadlo také může být někdy zamlžené nebo špinavé. Pak přichází na řadu trpělivost na naší straně, abychom se nenechali prvou nepříjemnou reakcí odradit. A co je také důležité, to je komunikace. Ta je důležitá ve všech vztazích. Nicméně, upozornil bych na nebezpečí přehánění. Příliš velký úsměv může být chápán také jako výsměch. Příliš velké sebevědomí může být chápáno jako agrese. Musíme být trpěliví. Především musíme být trpěliví sami se sebou. To je obvykle největší problém.

  Nicméně, za článek děkuji :-)

 • dzofre 03.07.2011 04:30:30

  To jsou spíš rady jak sebevědomě jenom vypadat....

 • SEBEVĚDOMÍ PETRA 12.03.2011 12:40:14

  naprostá pravda,stačíopravdu jen se usmívat avidíte hned jiné reakcelidí,jsou k vámpříjemnější,pozornějšía snáze vám vyhoví a vymáte prima veselejšípocit.Dá se tonacvičit,prostě to jen takněkolikrát za den zkusit onic nejde,a pak už to budetedělat automaticky,není topřetvářka a nebojte setoho.

 • Díky za článek Ondra 27.04.2009 15:23:28

  Opravdu suprový článek. Díky moc

  • Re: Díky za článek Lída 17.02.2011 18:04:28

   souhlasím!!

 • :)) Li 05.09.2010 18:27:47

  To mi pomohlo, Díky :)

 • :) Jirka 06.06.2010 20:25:30

  Krásně poučný

 • Fakt skvělý n 23.07.2009 17:51:20

  Děkuju :)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Rozvoj osobnosti patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Rozvoj osobnosti

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku