Jak se vyrovnat se ztrátou zaměstnání

Přišla doba krize a stát se to může každému z nás – přijít o práci. Ztráta zaměstnání je pro většinu lidí velmi nepříjemnou zkušeností. Pro někoho je to hluboký zásah do jeho života a velké neštěstí, pro jiného životní výzva. Je to sice obtížná situace, nikoliv však neřešitelná. Není na co čekat. Naopak začít hned pracovat a především sami na sobě.

Ať už nazýváme ztrátu zaměstnání jakkoli - snižovali stavy, byl jsem propuštěn, dali mi padáka, dostal jsem vyhazov apod. - obvykle se spojuje se špatnými pocity (a to i v případě vlastního dobrovolného odchodu). Z množství náročných životních situací, jako je např. úmrtí v rodině, rozvod, vážná nemoc, zastává taky ztráta zaměstnání v tomto žebříčku jedno z předních míst  jakožto výrazný stresor. Ztráta zaměstnání má značný dopad na pociťování emocionální pohody a psychické rovnováhy.

Vnitřní zpracování nezaměstnanosti (především když dostane člověk náhlou neočekávanou výpověď) představuje proces, který zahrnuje:

 • popírání - jedinec si nepřiznává, že přišel o zaměstnání, nemůže a nechce tomu uvěřit
 • hněv - zvýšená míra agrese namířená na práci, zaměstnavatele jako organizaci i přímého nadřízeného, ale i na sebe, své blízké či taky cizí nezainteresované osoby
 • frustrace - pocit nespokojenosti, prázdnoty a strádání (čehokoli materiálního i vnitřní pocity, např. neuspokojení potřeby sebeuplatnění, pracovního a sociálního statusu, pozice)
 • adaptace - vnitřní zpracování ztráty zaměstnání, překlenutí předchozího nepříjemného období ve smyslu zvnitřněného „jdu dál, přenesl jsem se již přes to“.

Lidé, kteří přišli o práci, často bojují se svojí identitou („kdo vlastně jsem a proč jsem“) a můžou tak upadnout do stavů deprese.

Problémy spojené se ztrátou zaměstnání

 • finance a materiální zabezpečení jedince či rodiny
 • vnitřní, psychické potíže (obavy, nejistota, pocity nespravedlnosti, zoufalství, úzkosti, strachu, snížené sebehodnocení, sebeúcta a celkově zkreslený sebeobraz, deprese apod.)
 • konflikty rodinné či sociální, které můžou vyplývat z předchozích dvou uvedených

Jak znovu získat práci?

Při ztrátě zaměstnání dojde k zásadní změně v životě. Navíc na začátku nikdo neví, jak dlouho bude stav nezaměstnanosti trvat. Bude trvat tak dlouho, jak mu to dovolíme! Vždycky se dá něco dělat.

Nejdůležitější je:

1. Psychická a fyzická rovnováha – prvním krokem je udržet si psychickou a fyzickou rovnováhu. Cvičení, studium, vzdělávací kurzy, to vše pomůže k posílení psychiky i fyzické zdatnosti.

2. Pozitivní myšlení – nám pomáhá zlepšit sebevědomí a získat dobrou náladu. Pesimismus ještě nikomu úspěch nepřinesl a hlavně nepřesvědčil zaměstnavatele o tom, že jsme ti praví zaměstnanci pro něj. Získat pozitivní  myšlení nám pomůže čtení pozitivních článků, diskuse s pozitivně myslícími kamarády, radování se z malých úspěchů.

3. Zachování režimu – vůle a odhodlání s časem klesají. Snadno se pak zvyká na to, že nikam nemusíte, nic nemusíte dělat. Pro udržení aktivity je vhodné zachovat si původní režim. Vstávat v pracovní dny ve stejnou dobu, zaměstnat se aktivitami minimálně na 8 hod. denně (např. cíleně hledat práci, účastnit se rekvalifikačních kursů …).

4. Rozbor finanční situace – hned v prvních dnech je vhodné si zmapovat všechny příjmy a výdaje. Zjistit kolik měsíců/týdnů máte pokryty náklady a tedy kolik času máte na získání nové práce. Také je třeba neprodleně snižovat všechny náklady, které jsou možné. Obecně platí pravidlo, že jsme schopni uspořit 10% svých příjmů každý měsíc. Někdy stačí jen začít jíst skromněji.

5. Klíčem k nové práci jsou moje schopnosti – hledání práce začíná u nás samotných. Hlavní otázky jsou – „Co umím nejlépe?“, „V čem jsem nejvíce úspěšný?“. To jsou dvě oblasti, které je potřebné si vyjasnit ještě před tím, než začnete hledat zaměstnání. Je totiž nevhodné hledat práci, na kterou nemáte schopnosti a nebaví vás.Ocitli jste se i vy bez zaměstnání a jak dlouho vám trvalo, než jste našli nové?

Jak se vyrovnat se ztrátou zaměstnání patří do témat
 • bez práce Anonym 16.12.2017 11:47:21

  Vůbec se nechytám, po čtvrté hledám zaměstnání (v jednom roce). Hrůza, psychicky jsem na tom mizerně. Nejhorší předvánoční období. Ztrácím sílu na všechno, nic mě nebaví. A nemluvě o síle hledat něco nového.

 • Blanche 08.03.2011 19:36:38

  Já byla bez práce asi před 6ti lety, žádná krize nebyla, mě bylo kolem třiceti a všude brali mladší, asi se báli, že budu mít děti. Nechytala jsem se a když tak jen na dobu určitou nebo mě na konci zkušebky propustili. Teď už je to v pohodě, ale po roce takových stresů jsem byla uplně v pr... i partnerství šlo do háje. Byla to těžká doba.

 • Nechytám se ... jeny 27.03.2010 21:06:52

  Přišla jsem o práci 3 roky před důchodem a prostě ať dělám co dělám nikde se nechytám,Je pravda, že je to o známých,dnes bez (tlačenky ) práci neseženete a když tak nemáte ani na nájem,natož na obživu.Tak hlásám děkujeme-odejděte.

 • bez práce Darina 26.03.2010 09:25:45

  Mě to před dvěma roky postihlo, že jsem byla bez práce, ale naštěstí jen tři měsíce. Ale i to stačilo na to, abych se cítila mizerně, k ničemu. Nedovedu se představit, že bych byla bez práce v dnešní době. Zístka práci teď je opravdu vyloženě o štěstí a o známých. A hlavně mě štve, jak této situace využívají zaměstnavatelé a platí minimální peníze. Je to sprostý.


Rozvoj osobnosti patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Rozvoj osobnosti

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku