Síla myšlenky a náhody

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Myšlenka je energie, která nezávisí na čase ani na prostoru, a přitom se šíří všemi směry. O síle myšlenky toho už bylo napsáno víc než dost. Například také to, že to, co nyní prožíváme, je důsledkem toho, na co a jak jsme mysleli a myslíme. Naše myšlenky mají údajně největší intenzitu před usnutím a krátce po procitnutí.

Myšlenky se dají jednoduše rozdělit na ty intenzivní, které si přivoláváme cíleně, a na náhodné. To si tak dnes večer náhodou vzpomenu na spolužáka, kterého jsem už dlouho neviděla, a za dva dny tohoto člověka potkám v cizím městě. To je ale náhoda! Ale ony i tyhle náhody již byly dávno prozkoumány odborníky a také pojmenovány.

Synchronicita, nebo náhoda?

Synchronicita je událost, která vypadá jako náhoda, ale jestli to skutečně je pouhá náhoda, to vlastně nikdo neví. Tento jev poprvé popsal a pojmenoval psycholog Carl Gustav Jung.

Patří sem i situace, kdy se některé věci v krátkém čase opakují – např. pády letadel, vlaková neštěstí apod. Tomu zjednodušeně říkáme „zákon série“. Stane se řada zdánlivě náhodných událostí stejného typu a jdoucích nedlouho po sobě.

Možná není od věci, že si tady asi většina z nás vzpomene na nejrůznější staré pověry, podle kterých přicházejí dobré i zlé věci ve trojicích.

Můj vlastní příklad synchronicity

Je večer, koukám na televizi a oči mi sjedou na skleněný konferenční stolek. „Je tak hezký,“ pomyslím si, „dobře jsem si ho vybrala, a i když je to už víc než 5 let, jsem s výběrem stále spokojená.“

O čtyři dny později se stane něco, co dodnes těžko chápu: Volá mi kamarádka, jestli bych jí nepůjčila pár knih. Vybírám jich hodně, vyrovnávám je na zmíněný konferenční stolek. Pak si sednu na druhou stranu od knih a nohou se lehce (opravdu lehce!) opřu o stolek.

Pak už jen vidím, jak se stolek pomalu naklání a padá k zemi. Nemůžu nic dělat. Obrovská rána mě nenechala na pochybách. Rozbila jsem si to, nad čím jsem nedávno tak hezky a pozitivně přemýšlela.

Lze náhodu vysvětlit logikou?

Existenci pozoruhodných náhod lze jen stěží logicky vysvětlit. Ale je tady a nelze ji popřít. Tak jak si opakovanou myšlenkou můžeme přivodit něco dobrého nebo i zlého, tak existují náhody, které mají nějakou spojitost.

Přestože tuto spojitost nedokážeme vysvětlit, je tady s námi a nám nezbývá, než ji respektovat, a někdy možná není od věci také zvýšit vlastní opatrnost a předvídatelnost, abychom se případně vyhnuli něčemu, co by pro nás bylo nepříjemné nebo co by dokonce mohlo mít fatální následky.

Máte také nějaké vlastní zkušenosti se silou myšlenky, se synchronizací nebo prostě jen s podivnými „náhodami“?

Síla myšlenky a náhody patří do témat
 • Náhody Petr 29.12.2016 17:40:16

  Náhody neexistují, vše má svůj význam. Pokud ne zrovna pro vás tak pro jiného určitě ;) Náhody prostě nejsou ;) to by postrádalo smysl bytí na Zemi :)

 • Myslím na celý svět Miloslav Dědek 15.04.2015 20:55:23

  „S vírou a optimálně volenými slovy
  lze přemisťovat i největší velehory,
  ten kdo umí, ten může krátce řečnit
  a zdánlivě nemožné může uskutečnit.

  Jinak lapidárně řečeno: „Myšlenka může mít větší moc než ten největší balík peněz.“

  Budoucnost lidstva by měla záležet především na tom, jakou budoucnost chce mít každý jednotlivý člověk.

  Více viz článek:http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

 • náhody síla myšlenek karel 07.03.2013 11:06:10

  utopie

  • Re: náhody síla myšlenek hoggarr 07.03.2013 11:28:37

   Ale kdepak! Kdybychom měli věřit na náhodu, pak by sestával život jen ze samých náhod - i druhá světová válka, že dneska neprší a činnost našich synapsí.

   • Re: Re: náhody síla myšlenek Jitka 17.03.2013 09:16:50

    Ale kdeže... 2. Světová válka je přece něco úplně jiného...Celý článek popisuje ty skutečnosti, kdy na něco pomyslíme - třeba že jsme někoho dlouho neviděli, a ono se to stane - potkáme toho konkrétního člověka. Myslíme na to, jak nechceme zažít nějakou konkrétní situaci - a buch, je to tady! Já si pochvalovala svůj stolek a do týdne jsem si ho rozbila. Je to "přivolávání" určitých situací. JS

 • Stolek Hog Garr 04.03.2013 09:39:25

  Paní (slečno) Suchánková, vybrala jste si špatný pramen pro toto jistě zajímavé téma, Ještě horší však je Vaše odpověď Milanovi s výtkou, že nepozorně čte. Tvnrdíte, že Váš krásný stolek se neshroutil pod tíhou knih, a v tom Vám Milan právě oponuje. A má pravdu. Náhody vůbec neexistují! Že nejste hloupá, tvrdíte samolibě Vy. Máte pravdu - tu Vaši, Přiznejte těm druhým i jejich pravdu. Skutečnost je někde úplně jinde.

  • Re: Stolek hoggarr 07.03.2013 09:03:50

   Vážená Jitko (?), toto není pře, nýbrž diskuze. Já nic netvrdím, pouze zjišťuji. Zkušenosti nemají se skutečnostmi nic společného – pravda je subjektivní, skutečnost je konstanta, tedy objektivní. Že náhoda neexistuje, je skutečnost. Jestli Váš stolek praskl nebo se jinak poničil, je z Vaší strany slovíčkaření, skutečnost je, že se tak stalo přetížením (jak píše Milan). HG

   • Re: Re: Stolek Jitka 10.03.2013 11:55:59

    Vážený Hoggare, teď trošku slovíčkaříte Vy. Skutečnost je taková, že se rozbil stolek. To je neoddiskutovatelné. Podstata mého článku je v tom, že jsem si nedlouho předtím pochvalovala, jak je hezký a jak jsem před X lety správně koupila. A teď jsem o něj přišla. A to je příklad synchronicity, o které jsem psala v článku :-)
    Hezkou neděli. JS

  • Re: Stolek Jitka 04.03.2013 20:27:49

   Vážený Hog Garre (?), Vy tvrdíte, že náhody neexistují, já zase, že ano. Každý máme jiné zkušenosti a nechci se s Vámi přít. Můj stolek však neprasknul pod tíhou knih (jak píše Milan), neboť on vůbec neprasknul, ale kdo pozorně čte, ten to ví... To není výtka, to je pouhé konstatování. JS

 • stolek milan 28.02.2013 13:58:05

  prasklé sklo u stolku bych za náhodu ani synchronizací nepovažoval ,spíše za blbost,jestliže navršíte na sklenený stůl horu věcí tak zákonitě pod tou tíhou musí prasknout,i kdyby se o něj vůbec ničím nezavadilo
  Oni totiž existují také pozemské zákony jako je fyzika ....to se silou myšlenky nemá co dělat. A mimochodem kdo se trochu zajímá o věci mimo naše vnímání ,o sílu myšlenky apod.tak ví,že náhody vůbec neexistují.

  • Re: stolek Jitka 03.03.2013 14:05:47

   Milane, pozorněji příště čtěte, stolek neprasknul pod tíhou knih :-) To by pak opravdu náhoda nebyla a já tak hloupá nejsem :-) JS

 • deborah 02.03.2013 19:22:51

  dobrý den paní Suchánková,
  napište mi prosím do mého e-mailu...ráda Vám sdělím své záhadné zkušenosti..nechce se mi sem veřejně do éteru...díky D.

  • Re: Jitka 03.03.2013 14:03:59

   Dobrý den, Deborah, bohužel na Vás e-mail nemám. Zkuste prosím něco zveřejnit tady, věřím, žeto zaujme i ostatní čtenáře. JS


Rozvoj osobnosti patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Rozvoj osobnosti

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku