zdroj: shutterstock.com
Rozvoj osobnosti

Poruchy paměti

Kamila Menšíková
11.11.2008

Kdysi jeden velký francouzský psychiatr, který žil na přelomu osmnáctého a devatenáctého století, řekl: „ Paměť je naším jediným bohatstvím. Teprve přijdeme-li o ni, stanou se z nás skuteční žebráci.“ Jeho jméno bylo Jean Etienne Dominique Esquirol.

Posledních několik letech výzkumů prokázalo, že paměť není jednotnou funkcí. Lékaři každodenně sledují příběhy pacientů, kterým ztráta paměti vzala všechno. Přišli o zaměstnání, o přátele, dokonce i příbuzní s nimi pak zachází jako s méněcennými. Asi si v tuto chvíli řeknete: „Ne, to se mi nemůže stát:“ Ale vzpomeňte si třeba na vaši babičku, které se smějete, protože si nemůže ani za nic zapamatovat jména svých vnuků, přestanete ji brát úplně vážně, protože už jí paměť neslouží tak, jako kdysi.

Dá se říct, že bez paměti bychom nebyli tím, čím jsme nyní. Naše osobnost by byla jiná. Co bychom si počali bez vzpomínek? Vždyť naše vzpomínky jsou základem naší osobnosti, našeho charakteru.

S pamětí to není tak jednoduché, jak by se na první pohled možná mohlo zdát. Je totiž nezbytně nutné, aby proběhlo obrovské množství dějů v jednotlivých neuronech, ale samozřejmě i v mozku jako celku.

Co způsobuje stárnutí?

Stárnutí je samozřejmě přirozeným procesem, bohužel i naše paměť prochází tímto procesem. Stále více se u seniorů objevuje Alzheimerova choroba, to ale neznamená, že postihuje všechny. Zajisté také patříte mezi lidi, kteří běžně používají označení „sklerotik“. A co vlastně skleróza je?

S narůstajícím věkem se zhoršuje prokrvení mozkové tkáně. Alzheimerova nemoc se chápe jako v mladším věku nepatřičně se vyvíjející demence. Postupná ztráta paměti ve vyšším věku je považována za přirozenou a normální až do stavu demence, které se často říká „senilita“.

Se zvyšujícím se věkem se zhoršuje poznávací výkonnost. Senioři mají větší problémy zacházet s informacemi a mají problém si zapamatovat jména. Starší lidé mají problém reagovat na nové situace, hůře se soustředí a vyhýbají se riskantním situacím.

Druhy poruch paměti

Parkinsonova choroba: způsobují ji odumírající neurony v bazálních gangliích, dochází k poklesu hladiny dopaminu, ten vede k svalové ztuhlosti, ke zpomalení ducha i motoriky. U 30-40% pacientů bohužel dochází ke změně intelektuálních schopností. Nemocný si jen velmi a špatně vybavuje vzpomínky.

paramnézie: tímto pojmem jsou označeny bludy paměti

hypermnézie: člověk má neskutečně zvýšenou paměťovou schopnost v nějaké oblasti, například je schopen zapamatovat si zlaté stránky

amnestický syndrom: neschopnost zvládnout se naučit něco nového

výpadek paměti: asi jste už několikrát v životě řekli: „Měl jsem okno“. Jedná se o krátkodobý výpadek. Jde tedy o mezeru v paměti. Často mu předchází emoční rozrušení.

ekmnézie: pacient znovuprožívá určité části své minulosti, jako by byly přítomné

Alzheimerova choroba: intelektuální schopnosti ubývají, nemocný je závislý na svém okolí


Autor: Kamila Menšíková

Kyslík jako léčebný prostředek
Zánět močových cest

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...