Jak zpomalit stárnutí

Stárnutí je neodmyslitelná součást života. Jedná se o složitý proces, kterému se člověk nemusí zcela odevzdávat. V dnešním článku se povíme, jak „zpomalit“ proces stárnutí.

Přibývající věk nejsou pouze vrásky, šedivé vlasy, ale také zdravotní problémy, jako je horší sluch, potíže se zrakem, vynechávání paměti a nemoci. Velmi nepříjemná je také ztráta energie. Stárnoucí člověk bývá častěji unavený a je pomalý.

Problém toxinů v těle

Jedním z hlavních viníků úbytku životní energie jsou nahromaděné toxiny v těle. Toxiny lidský organismus ohrožují od mládí. Naše tělo si je částečně vyrábí samo jako odpadní produkt metabolismu a do značné míry je přejímá ze svého okolí.

Pokud je člověk mladý, tak se jeho tělo lépe zbavuje těchto látek. V pokročilejším věku se jich zbavuje hůře a toxické volné radikály útočí na buňky a tím se urychluje stárnutí.

Měli bychom dbát na zdravou výživu a vyhýbat se potravinám s konzervanty, bílému pečivu, cukrovinkám, uzeninám. Tyto potraviny je dobré nahradit čerstvou zeleninou a ovocem, rybami, sýry.

Fyzická aktivita

Pokud chceme být ve stáří v dobré kondici, měli bychom se věnovat fyzické aktivitě. Není potřeba, abychom běhali maratony. Stačí hodina rychlé chůze denně na vzduchu, procházka s pejskem. Dobré je také provádět protahovací cviky a skvělé je i plavání.

Trénink paměti

Důležité je pečovat o svou psychiku a především o paměť, která je velmi důležitá. Paměť můžeme trénovat luštěním křížovek, učit se cizímu jazyku nebo třeba pracovat s internetem. Dobré je také vyhledávat aktivní zábavu, jako jsou návštěvy přednášek, knihoven či klubů.

K další péči patří zdravotní stav. Pravidelně bychom měli navštěvovat praktického lékaře, který by nám měl po určitém období udělat laboratorní vyšetření. Mohou se tak včas odhalit nově vniklá onemocnění či jejich zhoršení.

Musíme se starat o svůj zrak a sluch. Správně zvolené brýle či naslouchadlo zajistí přísun informací a zároveň usnadní orientaci. Dále si musíme uvědomit, že léky nestačí užívat pasivně, ale je třeba dodržovat doporučené dávkování.

Společenské kontakty, komunikace s ostatními a vzájemné sdílení jsou nesmírně důležité pro celkovou duševní pohodu. Měli bychom se snažit udržovat pravidelné rodinné vztahy, chodit na procházky, setkávat se s přáteli. Navštěvovat koncerty, divadla či galerie, neopustit své oblíbené koníčky.

Péče o vzhled

Pečujte o sebe, vždyť být upravený není jenom záležitost mladých. Nemusíte být oblečení podle poslední módy. Stačí mít voňavé a čisté oblečení, být čistě umytý a upravený, pravidelně navštěvovat kadeřníka. Když člověk dobře vypadá, cítí se lépe na duši i na těle, bez ohledu na věk.

Jak zpomalit stárnutí patří do témat
 • Anika 27.04.2017 17:31:34

  Jak zpomalit třeba stárnutí pleti? Hlavně se každý večer odličovat!

 • Anna 22.03.2017 17:48:30

  Existuje něco, co brzdí proces stárnutí a dodává pleti mladistvý vzhled??

 • ja bych rad dedek 06.12.2011 08:54:41

  Ja bych rad chodil na koncerty,do divadel,kin a.p.,ale za co? 9000 duchodu me uz nestaci ani na nejnutnejsi vydaje,za chvili i ten internet bude "nadstandart" At zije Kalouskova lidove kapitalisticka republika.

  • Re: ja bych rad Petr 06.12.2011 17:20:34

   Čus dědku.S Tebou musí být legrace.Vykašli se na divadlo a pojď na pivo.Platím! Pohodový večer přeje Petr.


Rozvoj osobnosti patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Rozvoj osobnosti

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku