Cvičením proti stárnutí mozku

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Proces stárnutí způsobuje úbytek nervových vláken a spojů, mozková kůra se zmenšuje, což negativně působí na naše myšlení a sociální schopnosti. Stárnutí je nevyhnutelné a do jisté míry i tyto změny. Ale jak ukazuje mnoho studií z poslední doby, můžeme na svém mentálním zdraví pracovat, stárnutí mozku zpomalit a navíc - nikdy není pozdě!

V průběhu stárnutí se objem naší mozkové kůry zmenšuje, a proto se zhoršuje funkce mozku. Nejvíce patrné je to na kůře čelních laloků, kde je vázáno vše, čemu říkáme myšlení.

Tato oblast nám pomáhá tvořit analogie, plánovat, řešit více úkolů současně, sociálně se dobře orientovat, správně  se rozhodovat. Je hlavně centrem naší krátkodobé paměti. Operačním podkladem veškeré vědomé činnosti mozku.

Jak udržet mozek v kondici

Tradičně se doporučuje udržovat mozek v mladistvé kondici jeho zvýšenou aktivitou i ve stáří. Doporučuje se učit se stále novým věcem a udržovat bohatý sociální život.

V praxi to vypadá tak, že byste měli v pokročilém věku místo sezení před televizí řešit sudoku, učit se japonsky, hrát šachy, číst populárně naučnou literaturu i pětisetstránkové romány.

Měli byste se zajímat o své okolí, navštěvovat se s rodinou, chodit s přáteli debatovat do kavárny nebo alespoň na lavičku. Závěry posledních výzkumů naznačují, že nejlépe uděláte, když budete s přáteli diskutovat při joggingu.

Fyzické, nebo mentální cvičení?

Na konci října tohoto roku byla publikována studie, která zjišťovala, jak ochrání náš mozek před úbytkem bílé hmoty mentální či fyzická aktivita. Bílá hmota jsou nervové sítě propojující různé mozkové oblasti a jsou dobře zachytitelné moderními zobrazovacími metodami.

Do studie bylo zahrnuto 638 dobrovolníků narozených v roce 1936. Ti podstoupili ve svých sedmdesáti letech podrobný dotazníkový výzkum, ve kterém se detailně zjišťovalo, jak moc a jak často jsou fyzicky aktivní a jak přesně jejich fyzická činnost vypadá. Zároveň se zaznamenávaly podrobně jejich sociální a mentální aktivity, jakého jsou typu, jak jsou časté apod.

V 73 letech podstoupili tito dobrovolníci magnetickou rezonanci mozku, pomocí které vědci sledovali změny v objemu mozku a zvláště bílé mozkové hmoty. Ukázalo se, že ti, kteří nejvíce cvičili, měli mozky největší a jejich bílá mozková hmota vykazovala výrazně menší úbytek než u těch méně fyzicky aktivních.

Kupodivu jedinci, kteří čelili stárnutí pomocí mentálně či sociálně stimulujících aktivit, nevykazovali žádný příznivý vliv na velikost mozku a množství nervové sítě.

Pravidelné cvičení ve starším věku tedy dokáže mozek zřejmě nejlépe uchránit před změnami spojenými s jeho stárnutím.

Jakým způsobem fyzická aktivita mozek chrání před úbytkem, není zcela jasné. Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že tím jak pravidelná tělesná aktivita, zvláště ta aerobního charakteru, udržuje srdce a oběhový systém ve zdraví, tak je mozku poskytnuto kvalitní krevní zásobení s dostatkem cukru i kyslíku pro výživu neuronů. Palivem zásobené neurony pomaleji odumírají, proto méně ubývá mozkové hmoty a my jsme mentálně a vlastně i fyzicky výkonnější. Tedy stárneme pomaleji. A to není vůbec špatné.

Cvičením proti stárnutí mozku patří do témat
 • Kyslikova terapie oxygenoterapie od Oxylife Dr. Ox 22.04.2013 10:55:37

  Kyslik a kyslikova terapie resi problem. Oxylife - Vse o kysliku. Kyslikove koncentratory, kyslik v plechu, kyslikove barokomory... Vice na www.oxylife.cz a www.oxyobchod.cz Oxygen for Life

 • JulieNB 14.02.2013 10:19:54

  Určitě to zkuste. Pokud se tomu budete vážně věnovat 20 min denně...určitě dosáhnete výsledků.

 • Vlasta 08.02.2013 13:08:42

  No docela jsem v tom nedůvěřivý, ale líbí se mi ten způsob, bylo by to fajn, kdyby to mělo efekt.
  Dívám se na ty stránky mají tu 5 her..Ale to CD si asi objednám.

 • JulieNB 26.01.2013 14:56:19

  Opravdu to pomáhá, taky jsem tomu ze začátku nevěřila. Je to vynikající věc. Podívejte se na www.brainjogging.cz
  Tam se dočtete vše potřebné. A tam se to dá i objednat.

 • Vlasta 18.01.2013 12:34:00

  A ty hry vážně pomáhají? To bych také možná vyzkoušel. Kde bych to mohl koupit?

 • JulieNB 15.01.2013 15:26:01

  Ano, a nebo já trénuji mozek pomocí počítačových her HAPPYneuron.
  Stačí 20 min denně. Fakt to pomáhá. Jsou tam hry na procvičení různých částí mozku.

 • SUDOKU mic362 30.11.2012 13:44:33

  JJ Sudoku je super věc, já luštím každý den na www.czech-sudok.com


Rozvoj osobnosti patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Rozvoj osobnosti

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku