Rozvoj osobnosti

Chronická prokrastinace – jak s ní bojovat

Michaela Kopřivová
11.02.2013

„Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká,“ tento Senecův citát by si měl každý, kdo prokrastinuje, dát před oči. Prokrastinací nejen ohrožujeme své duševní zdraví, ale plýtváme něčím, co je nejcennější. Časem. A uvědomit si význam času je pro člověka trpícího chorobnou prokrastinací prvním klíčem k úspěchu

Co je chronická prokrastinace

Prokrastinace je do jisté míry přirozená psychologická vlastnost, ale v posledních letech nás postihuje masově prokrastinace chronická. Jde o tendenci velmi výrazně a hlavně neustále odkládat plnění povinností a úkolů na pozdější dobu. A to zvláště těch nepříjemných a důležitých.

Není to prostá lenost, je to choroba. V jejím pozadí stojí moderní doba s nepřebernými možnostmi a velkým objemem a rychlostí přenášených informací. Čím více možností máme, tím hůře se rozhodujeme, máme strach činit jakékoliv rozhodnutí.

Při každé činnosti je třeba dělat řadu drobných rozhodnutí. Potřebujeme je činit i v případě plnění našich úkolů. Protože chceme práci udělat co nejlépe, bojíme se, že selžeme. Nevíme, které z nabízejících se možností nutných v procesu rozhodování zvolit. Jsme z té situace paralyzováni. Jsme frustrovaní a raději vše odkládáme, tedy prokrastinujeme.

Odkládání úkolů nás emočně a fyzicky vyčerpává, trpíme pocity marnosti a neschopnosti a tyto pocity dále roztáčejí kolo prokrastinace. Člověk, který se dostane do tohoto kola, většinou není schopen své problémy zvládnout bez odborné pomoci, i když existují metody, jak se pokusit s prokrastinací bojovat sám.

Zatočte s prokrastinací

Motivujte se k práci s myšlenkami na to, že „nikdo není dokonalý“, a uvědomte si, co se vlastně tak hrozného stane, pokud práci uděláte méně dokonale, než si představujete. Pilovat výkony můžete, až se prokrastinace zbavíte. Ta vás totiž ohrožuje nejvíce.

Základní pravidla boje proti prokrastinaci

  • Začněte menšími úkoly, třeba si práci rozfázujte. Za splněné úkoly se odměňte, třeba ovocným džusem nebo kávou.
  • Dělejte si plán, co udělat, ale nepřehánějte to! Méně je někdy více a plány, které nemůžete splnit, vás vyděsí a raději začnete opět prokrastinovat.
  • V rozvrhu úkolů si označte priority a časy. Trvejte na jejich splnění.
  • Nejtěžší úkoly naplánujte a dělejte jako první a ty snadné si nechte na dobu, až ty složitější budou splněné.
  • Své úkoly plňte v příjemném prostředí, všechny věci, které k práci potřebujete, si předem připravte, abyste je měli po ruce.
  • Nezapomeňte na přestávky.
  • Trvejte na plnění dílčích úkolů i celkových plánů
  • Stále si uvědomujte hodnotu a konečnost času, který je dán každé živé bytosti. Přeci jej nepromrháme věčným odkládáním povinností a stresů z toho, jak tyto povinnosti odkládáme.

Autor: Michaela Kopřivová

Chřipková epidemie u nás právě vrcholí
Jak zamezit pálení žáhy

Další články

Zánět mozkových blan
Zánět mozkových blan

Zánět mozkových blan

30.01.2013

Zvracení, vzdychání, netečnost a horečka. To vše může signalizovat nejen klasické virové onemocnění, ale také mnohem závažnější a nebezpečnější zánět mozkových blan, který bohužel ...